Duszpasterstwo

Chrzest

Chrzty i roczki w parafii są w ostatnią niedzielę m–ca g. 16:00 (lub w 2-gi dzień Świąt B.N. i Wielkanocy).
Nauka przed chrztem w sobotę o g. 16:30, w salce przy zakrystii.

Chrzest św. to pierwszy i najważniejszy Sakrament: gładzi grzech pierworodny, daje Łaskę Bożą, zapoczątkowuje w człowieku Życie Boże. Odpowiedzialność za wychowanie religijne dziecka spoczywa na rodzicach i chrzestnych. Zobowiązują się do tego wobec Wspólnoty Kościoła podczas liturgii chrztu.

Kto może być chrzestnym? Katolik, który:
  1. Przyjął bierzmowanie
    (od młodzieży uczącej się można zażądać zaświadczenia o uczęszczaniu na katechizację!)
  2. Prowadzi życie zgodne z wiarą stanowiąc dla dziecka przykład życia katolickiego.
    (uczęszczanie na Msze, przystępowanie do Sakr. Pokuty, modlitwa…)
  3. Żyje w małżeństwie sakramentalnym albo w stanie wolnym.
    (nie spełniają tego wymogu osoby żyjące z sobą bez ślubu kościelnego)
  4. Zaleca się rodzicom, aby szukali chrzestnych wśród bliższej rodziny i sąsiadów.
    Należy przeciwstawiać się zdarzającym się przypadkom zapraszania na rodziców chrzestnych ludzi obcych, a dobrze sytuowanych, którzy - jak można przypuszczać - nie będą się interesowali religijnym wychowaniem chrześniaka.
  5. W razie trudności ze znalezieniem dwóch chrzestnych wystarczy tylko jeden! (KPK 873)

Dokumenty wymagane od chrzestnego:
  1. Zaświadczenie od Proboszcza swojej parafii (miejsca zamieszkania, nie zameldowania!), że może być dopuszczony do godności chrzestnego.
  2. Zaświadczenie o obecności na nauce przedchrzcielnej (może być z innej parafii)
  3. Karteczka ze spowiedzi potwierdzająca stan łaski uświęcającej chrzestnego. (Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom (1975 r. nr 4,5,6)

Kiedy udzielamy Sakramentu chrztu Św.?
  • W ostatnią niedzielę miesiąca podczas Mszy Św. g. 16:00.
  • Nauka przed chrzcielna w sobotę (dzień przed chrztem) g. 17:00 w salce przy zakrystii.
  • Dziecko do chrztu należy zgłosić w kancelarii parafialnej co najmniej tydzień przed chrztem przedstawiając akt urodzenia dziecka z USC oraz podając imiona, nazwiska, wiek i adres rodziców oraz chrzestnych.