Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Sanktuarium

Historia cudownego obrazu. 2014-11-29

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został przywieziony do Rud przez Cystersów z Jędrzejowa. Tradycja podaje, że już w roku 1228 był on podarowany cystersom w Krakowie przez książąt raciborskich Władysława i Kazimierza. Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ramieniu. Autor obrazu pozostaje nieznany. Wiadomo jednak, że obraz wzorowany jest na wizerunku Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Znajduje się tam obraz Matki Bożej – Salus Populi Romani tj. opiekunka ludu rzymskiego. W Rudach więc mamy nijako odpowiednik - opiekunka ludu śląskiego. 


Badania laboratoryjne wykazały, iż obraz był wielokrotnie przemalowywany. Najstarsza warstwa określona została na XV wiek. Badania ikonograficzne i stylistyczne obrazu dowiodły, iż obraz który cystersi przywieźli do Rud spłonął w jednym z pożarów. Obecny jest wierną kopia oryginału. Pochodzi z połowy XV w. z warsztatu malarza związanego z Małopolską. W XVI wieku u dołu obrazu dopisany został tekst modlitwy, która jest prośba o opiekę nad Rudami. 
Maryjo, Ty jesteś jedyną Matką i Służebnicą, Ty najczystsza, pomóż mi opłakiwać moje grzechy ciężkie i lekkie. W matczynej wierności udziel mi żalu prawdziwego. Krew Twego Syna niech da mi koniec szczęśliwy i wybawi od ognia piekielnego. Amen

wykonanie: e-parafia.net