Nasza Wspólnota

Wspólnota modlitewna Żywego Różańca przy parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach rozpoczęła swoją działalność 25 marca 1999 roku z inicjatywy ówczesnego księdza Wikarego Stanisława Knury. Pierwsze spotkanie osób pragnących włączyć się w to dzieło odbyło się 10 marca 1999 roku. Grupa liczyła wtedy zaledwie kilka osób. W Zwiastowanie Pańskie, gdy uroczyście rozpoczęliśmy naszą działalność zawiązało się wiele Róż dziecięcych i jedna Róża osób dorosłych. Na przestrzeni mijających lat liczebność Żywego Różańca i ilość Róż ulegała zmianie, powodów takiej sytuacji było wiele.

Dziś w naszej parafii istnieją trzy Róże żeńskie i jedna Róża młodzieżowa. Każda Róża ma swoją patronkę w niebie:

- Róża św. Jadwigi

- Róża św. Kingi

- Róża św. Faustyny

- Róża św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Róża młodzieżowa).

7 października 2001 roku Wspólnota nasza przeżywała poświęcenie sztandaru Żywego Różańca, który został całkowicie ufundowany z comiesięcznych składek wszystkich członków. Uroczystego poświęcenia dokonał ówczesny ksiądz Proboszcz Bonifacy Madla.

Sztandar reprezentuje nas na wszystkich wydarzeniach związanych z parafią, a czasem nawet Diecezją.

Naszą modlitwą ogarniamy wszystkie ważne intencje naszej parafii, pamiętamy o kapłanach, o chorych, o dzieciach i młodzieży, modlimy się za rodziny i samotnych.

Nasza Wspólnota żywo angażuje się ponadto w życie parafialne podejmując różnego rodzaju inicjatywy oraz prace: uczestniczymy i prowadzimy Adoracje Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa różańcowe, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, dzieła charytatywne, pomagamy przy pracach porządkowych w kościele, przygotowujemy palmy na Niedzielę Palmową.

Z okazji święta patronalnego każda z Róż przeżywa swój „odpust”. W dzień wspomnienia patronki Róży jej członkowie gromadzą się wtedy na Mszy św., odprawianej w ich intencji a następnie gromadzą się na kawie i herbacie. Raz w roku, we wspomnienie MB Różańcowej cała Wspólnota Żywego Różańca ma swoje święto. Zostaje wtedy odprawiona uroczysta Msza św., na której przyjmowani są nowi członkowie, zaś wszyscy pozostali odnawiają swoje różańcowe zobowiązania.

Nie zapominamy również o chorych członkach Żywego Różańca, modlimy się w ich intencji każdego miesiąca oraz odwiedzamy ich w domach, zaś w lutym zamawiamy w ich intencji Mszę św. Swoją pamięcią modlitewną ogarniamy także zmarłych z naszych Róż.

Tradycją jest również organizowanie przez nas pielgrzymek do różnych sanktuariów w kraju i za granicą.

Dwa razy w roku, wzorem naszych rodzinnych domów, gromadzimy się na spotkaniach świątecznych: na Boże Narodzenie oraz w Wielkanoc. Podczas tych szczególnych spotkań młodzież z naszej wspólnoty przygotowuje i wystawia inscenizacje nawiązujące do Świąt.