Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Grupy parafialne

Patronka

Podanie głosi, że święta Cecylia urodziła się na początku III wieku. Pochodziła z bardzo szlachetnego  rodu w Rzymie, była olśniewająco piękna. Gorliwie oddawała się modlitwie i pobożnemu czytaniu Ewangelii. Z miłości do Boga ślubowała dozgonne panieństwo. Mimo pokornej prostoty, skromności i unikania świata, jej uroda i zalety duszy zwróciły uwagę młodego Waleriana, który starał się o jej rękę. W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej. W ten sposób pozyskała Waleriana dla Chrystusa. Zaprowadziła go do papieża św. Urbana I, który pouczył Waleriana o prawdach wiary i udzielił mu chrztu. Gdy rozpoczęły 
się prześladowania chrześcijan, skazano na śmierć Waleriana i jego brata, a także aresztowano Cecylię. Żołnierze, oczarowani jej urodą, błagali ją, by nie narażała swego młodego życia. Cecylia odpowiedziała jednak: "Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa”. Pod wpływem  tych słów miało nawrócić się 400 żołnierzy. Bezskutecznie zmuszano  ją do wyparcia się wiary stosując męki. Ostatecznie została  skazana na ścięcie. Kat na widok tak pięknej i młodej osoby nie miał odwagi pozbawić jej życia. Trzy razy wymierzał cios śmiertelny , jednak nie udało mu się odciąć głowy. Cecylia zmarła dopiero po trzech dniach.
Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu rodzinnego domu świętej.
Piękna Cecylia podczas swojego życia przyprowadziła wielu ludzi do Boga. Podobną rolę odgrywa w naszym życiu muzyka kościelna, dzięki której utrwalamy sobie ważne treści naszej wiary i jeszcze piękniej się modlimy. Zgodnie z legendą św. Cecylia grała na organach. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Dzień wspomnienia świętej patronki  obchodzimy 22 listopada. 
"Kto pomiędzy wami smutny, niechaj się modli; kto dobrej myśli, niechaj śpiewa", mówi święty Jakub.

wykonanie: e-parafia.net